خانه / سیره / خانه ارقم

خانه ارقم

خانه ارقم

شیخ صفی الرحمن مبارکفوری/ برگردان :دکتر محمدعلی لسانی فشارکی

خانه ارقم بن ابی الارقم پایین کوه صفا واقع شده بود، و از دیدرس و مجالس و محافل طاغیان مکه دور بود. پیامبر اکرم -صلى الله علیه وسلم- این خانه را درنظر گرفتند تا مسلمانان را مخفیانه در آنجا نزد خود گردآورند، و در آنجا به تلاوت آیات و تزکیه مسلمانان و تعلیم کتاب و حکمت بپردازند، و مسلمانان عبادات و اعمال مذهبی خودشان را در آنجا به جا بیاورند، و در کمال امنیت و سلامت، تعالیم الهی و آسمانی را دریافت کنند، و در این خانه همه کسانی که اسلام می آورند داخل شوند، اما طاغیان سلطه گر و انتقامجوی مکه از وجود چنین مکانی باخبر نشوند.

از جمله مسائلی که هیچ شک و تردیدی در آن نبود، این بود که اگر رسول خدا -صلى الله علیه وسلم- بطور علنی با مسلمانان جمعیتی را تشکیل می دادند، مشرکان مکه با تمامی آن قساوت و بی رحمی که داشتند با آنان رویاروی می شدند و نمی گذاشتند پیامبراکرم -صلى الله علیه وسلم- به کار تزکیه نفوس مسلمانان و تعلیم کتاب و حکمت به آنان بپردازند، و چه بسا منجر به برخورد شدید طرفین می شد. حتی موردی اینچنین عملا اتفاق افتاد؛ چنانکه ابن اسحاق آورده است. اصحاب رسول خدا -صلى الله علیه وسلم- در بعضی دره های گوشه و کنار مکه مخفیانه نماز می گزاردند؛ عده ای از کفار قریش آنان را دیدند؛ به آنان ناسزا گفتند و با آنان درگیر شدند. سعدبن ابی وقّاص مردی را ضربت زد و خون او جاری شد، و این نخستین خونی بود که در اسلام ریخته شد (۱) .

معلوم است که اگر این برخوردها متعدد و طولانی می شد، منجر به هلاکت مسلمانان و از میان رفتن همه آنان می گردید. بنابراین، مخفیانه و سری عمل کردن، بسیار حکیمانه می نمود. از این رو، عموم یاران پیامبراکرم -صلى الله علیه وسلم- اسلام و عبادات و اجتماعاتشان را مخفی می کردند، اما شخص رسول الله -صلى الله علیه وسلم- در میان انبوه مشرکان آشکارا به دعوت اسلام و عبادت خدا می پرداختند، و هیچ چیز نمی توانست آن حضرت را از این کار بازدارد؛ در عین حال، به منظور رعایت حال یارانشان، و مصلحت مسلمین، مخفیانه نزد مسلمانان می آمدند.

خورشید نبوّت:ترجمه فارسی«الرحیق المختوم»مولف:شیخ صفی الرحمن مبارکفوری

برگردان :دکتر محمدعلی لسانی فشارکی

۱۳۸۱ ش = ۱۴۲۳ ق = ۲۰۰۲ م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سئوال امنیتی: لطفا جواب معادله را بنویسید *