خانه / سیره / اختلافات خانوادگی در خانواده ی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

اختلافات خانوادگی در خانواده ی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/rasoln/domains/rasol.net/public_html/wp-content/plugins/share4bucks/index.php on line 75 Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/rasoln/domains/rasol.net/public_html/wp-content/plugins/share4bucks/index.php on line 75

اختلافات خانوادگی در خانواده ی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

بثنیه سیدالعراقی/مترجم:صلاح الدین توحیدی

پیامبر گرامی اسلام،حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)، با نرمی و مهربانی وصف ناپذیری با همسرانش رفتار میکرد.بین پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)و عایشه (رضی الله عنها)اختلافی پیش آمد، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)به او فرود:«آیا راضی هستی که عمر (رضی الله عنه)بین من و تو داوری کند».

عایشه جواب داد: « هرگز راضی نیستم که عمر داور ما باشد زیرا او مردی شن و سخت گیر است.» پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:«آیا به داوری پدرت راضی هستی؟»عایشه(رضی الله عنها)گفت:«بلی».ابوبکر (رضی الله عنه)فراخوانده شد و زمانی که در خانه ی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)حضور یافت،پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)به عایشه فرمود:«تو سخن می گویی و یا من سخن آغا کنم؟» عایشه گفت:«تو سخن بگو،اما چیزی غیر از حقیقت نگو.» ابوبکر (رضی الله عنه)برآشفته شد، دستش را بلند نمود بر صورت دخترش عایشه سیلی زد. عایشه از دست پدر گریخت و پشت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) پناه برد تا این که پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) به ابوبکر(رضی الله عنه)فرمود:« به خدا قسم تو را برای این نخواسته بودیم.» هنگامی از خانه ی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)خارج شد، عایشه از پشت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)برخاست و پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) خواست که ندیک او بیاید اما او نیامد. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) با تبسم به او فرمود:« چرا نمی آیی در حالی که چند لحظه قبل از ترس زدن پدرت به پشت من چسبیده بود؟» هنگامی که ابوبکر(رضی الله عنه)برگشت، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)و عایشه(رضی الله عنها)را دید که با هم صحبت می کردند و می خندیدند؛پس به آنها گفت:« من را نیز در آرامش و آسایش خود شریک گردانید همان گونه که در ناراحتیتان من را شریک نمودید.

آری، طریقه ی تاعمل پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)با اختلافاتی که گاه گاه در خانواده اش بروز می کرد ، بهترین راهنما و الگوی نیک برای زندگی ماست.

روزی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) وارد منزل همسرش صیه دختر حیی شد و او را دید که گریه می کرد. از او پرسید چرا گریه می کنی؟ صفیه گفت: حفصه به من می گوید که یهودی زاده ای بیش نیستم. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: « به او بگو همسرم محمد، پدرم هارون و عمویم موسی می باشد».پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) این گونه اختلافات را با روشی نیک و پسندسده و با کلماتی ساده و بدون مبالغه حل مینمود.

پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در رفتار و برخوردش با دیگران نمونه بود. ایشان هرگز با دستانش به زنی یا خدمتکاری و یا هیچ کس دیگری جز در میدان جهادِدر راه خدا ، ضربه ای نزده است.

پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) هنگامی که از زنانش خشمگین می گشت روش دوری و ترک همخوابگی را به عنوان روشی برای علاج مشکل بر می گزید. ایشان مدتی از همسرانش دوری گزید، یرا آنان در طلب نفقه بیشتر او را در تنگنا قرار داده بودند.

سوده دختر زمعه بیوه زنی پیر بود و از زیبایی ظاهری بهره ای نداشت. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) او را به عقد خود در آورد اما سوده همواره احساس می کرد که پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) به علت ترحم و نه بخاطر عشق او را به عقد خود در آورده است و از این رو همواره در رنج بود. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)برای این که او را از این حالت عذاب آور نجات دهد تصمیم گرفت که از او جدا شود و عزم خود را به اطلاع سوده رساند. سوده با این عمل ، از ناراحتی روانی نجات یافت اما تقاضایی در دل داشت که آن را این گونه بیان نمود:« ای پیامبر خدا! من حرصی به زندگی زناشویی ندارم و پیر شده ام اما دوست دارم زمانی که خداوند در روز قیامت من را زنده می کند، همسر تو باشم پس من را طلاق نده و شبی را که نوبت من قرار دادی به عایشه(رضی الله عنها) اختصاص ده».پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)ز سخنان سوده متأثر شد، او را نگه داشت و با او با مهربانی رفتار کرد و بدین گونه درس دیگری از جوان مردی به ما داد.

موضع پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)در داستان افک،آن داستانی که نه تنها خانه ی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) بلکه تمام جامعه ی اسلامی را تکتن داد، چراغی روشن فرا راه هر مسلمان می باشد و به ویژه در زمانه ای که اتهام به زنان و یا شوهران با علت و یا بدون علت زیاد گشته است. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) پس از شنیدنشایعه ی افک با نرمی و ملایمت مخصوص به خود با عایشه (رضی الله عنها) سخن گفت و به او فرمود:«ای عایشه! خبرهایی این چنین به من رسیده است، اگر بی گناه باشی خداوند برائت تو را اعلام خواهد کرد و اگر دچار گناه گشته ای، از خداوند طلب بخشش نما و به سوی او توبه کن.»و خداوند وحی خود را ازد بالای هفت آسمان مبنی بر برائت عایشه(رضی الله عنها)نازل فرمود و قلب پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)،عایشه (رضی الله عنها)و تمام مسلمانان را شاد نمود.

منبع/کتاب:هزار نکته برای خوش بختی زندگی زناشویی/مؤلف: بثنیه سیدالعراقی/مترجم:صلاح الدین توحیدی/انتشارات :کردستان/چاپ:دوم ۱۳۸۸

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سئوال امنیتی: لطفا جواب معادله را بنویسید *