خانه / اخلاق / دعایی نبوى و آموزه های مندرج در آن

دعایی نبوى و آموزه های مندرج در آن

دعایی نبوى و آموزه های مندرج در آن

جلیل بهرامی نیا

اَللهمّ إنا نسألکَ فِعلَ الخیراتِ و ترکَ المُنکراتِ و حُبَّ المساکین و أن٘ تَغفِرَ لنا و ترحمنا و إذا أرَد٘تَ فتنهَ قومِِ فَتَوَفَّنا غیر مفتونین … :

“پروردگارا، توفیق انجام نیکی ها و ترک بدی ها و مهرورزی به مستمندان را از تو خواستاریم و این که ما را بیامرزی و بر ما رحم آوری و اگر قصد آزمودن مجموعه ای را داشتی، ما را معاف کنی و نیازموده بمیرانی….”!

۱-بدون دعای مکرّر و ملتمسانه و بدون توفیق الهی، ترک بدیها و انجام نیکی ها میسّر نخواهد بود و آنکه بختیاری پارسایی و طاعتگری را نه لطف و مدد یزدانی، بلکه زیرکی و آزمودگی خویش بداند،‌هنوز در آغوش شوم گرداب کفر است و باید در جست و جوی پلی برای نجات از وادی هولناک تکبّر و ورود به گلزار ایمانی “اِیّاکَ نَستعین” باشد!

۲-دوست داشتن فقرا، فضیلت و تقاضایی پیامبرانه و آرزویی ایمانی است و آراستگی بدین فضیلت، مستلزم درآویختن با نفس و مدد جستن از آفریدگار متعال است؛ بر خلاف چاکری برای قدرتمندان و چاپلوسی برای ثروتمندان، که تمایلی غریزی و اصراری نفسانی است و نیازی به آموختن و درآویختن ندارد!

۳-بَلاطلبی و ماجراجویی، خلاف آموزه ها و سیرهٔ معطّر نبوی و ریسکِ خطرخیزی برای از کف رفتن اندوختەهای ایمانی و معنوی است؛ لرزانندگی و شکنندگی تاب و توان ما، چنان است که نباید با غرور کاذب و خودناشناسی، ایمان خویش را به مصاف حریفِ رقیب افکنی ببریم که پیامبر (ص)، پرهیز از رویارویی با آن را تعلیم و توصیه می کرده است؛ در پی آشتی و آسودگی بودن،متناظر با ایمان و متناسب با توان ماست!

پروردگارا، به نادانی و درماندگی خویش اعتراف داریم؛ ما را با دشواریها و مصائب میازمای و فرجام ما را با نیکی و ایمان بیارای و چنان کن سرانجام کار، تو خوشنود باشی و ما رستگار…!

منبع: کانال تلگرامی جلیل بهرامی نیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سئوال امنیتی: لطفا جواب معادله را بنویسید *