خانه / اخلاق / اقدام عمر بن عبدالعزیز: در عزل یک حاکم ،بخاطر تاثیر همنشینی با ظالم

اقدام عمر بن عبدالعزیز: در عزل یک حاکم ،بخاطر تاثیر همنشینی با ظالم

اقدام عمر بن عبدالعزیز: در عزل یک حاکم ،بخاطر تاثیر همنشینی با ظالم

نویسنده :شیخ الحدیث مولانا محمد زکریا / ترجمه: ابوالحسین عبدالمجید مرادزهی خاشی

حضرت عمر بن عبدالعزیز: شخصی را به عنوان حاکم یک منطقه منصوب کرد. یکی اظهار داشت: این آقا در زمان حجاج بن یوسف نیز از سوی وی حاکم بود، عمر بن عبدالعزیز او را عزل کرد. آن شخص اظهار داشت: من در دوران حجاج بن یوسف, زمان اندکی حاکم تعیین شده بودم. عمر بن عبدالعزیز: فرمود: برای بدن شما همین قدر کافی است که تو با وی یک روز و یا حتی کمتر از آن همراه بوده باشی([۱]).

منظور این است که همنشینی تأثیر دارد، هرکس با اهل تقوا همنشین باشد، بطور غیر مستقیم، تحت تأثیر تقوای آنان قرار می‌گیرد و هرکس با بدان همنشین باشد، تحت تأثیر و فسق و بدی آنان قرار می‌گیرد. انسان‌ها به جای خود، همراهی با حیوانات هم بر آدمی اثر می‌کند. رسول اکرم r فرمودند: فخرفروشی و بزرگ‌منشی در اهل شتر و اسب, و مسکینی و فروتنی در اهل گوسفند وجود دارد([۲]). و در جایی دیگر فرموده اند: همنشینی با نیکان مانند این است که اگر کسی نزد عطار و مشک‌فروش بنشیند، اگر عطر و مشکی به وی نرسد حداقل از بوی آن مستفید می‌شود و همنشینی با بدان مانند این است که کسی در کنار آتش بنشیند و اگر اخگری به وی اصابت نکند، حداقل دود آن حتماً به مشامش می‌رسد([۳]).

([۱])- احیاء العلوم.

([۲])- صحیح بخاری.

([۳])- جمع الفوائد.

منبع: حکایات صحابه یا حماسه سازان تاریخ / نویسنده :شیخ الحدیث مولانا محمد زکریا / ترجمه: ابوالحسین عبدالمجید مرادزهی خاشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سئوال امنیتی: لطفا جواب معادله را بنویسید *